اشتراک گذاری

از زمانی که یاد داریم کنسول ها، دوره زندگی طولانی ای داشته اند. همین XBOX 360 و PS3 را ببینید! از سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ همچنان در کنار ما هستند و جالب که هنوز هم کمی خواهان دارند. جالب است بدانید که ایکس باکس ۳۶۰ تنها با ۵۱۲ مگابایت رم توانست آن خاطرات زیبا را برای ما بسازد و البته که PS3 هم غوغا کرد در دوران خود. ولی برای مثال سری E ایکس باکس ۳۶۰ که همین چند سال پیش معرفی شد در سخت افزار تغییری نداشت. ولی آن سال ها تمام شد. حالا کنسول ها بعد از ۳ سال برای حفظ جایگاه خود در حال جنگ هستند. سوال اصلی اینجاست: در این تابستان چه کنسولی بخرم بهتر است؟

XBOX ONE S

اولین گزینه، سری S ایکس باکس وان است. این کنسول که در E3 معرفی شد. در واقع نسخه ای است از XBOX ONE بدون اشکالاتش در این سال ها! اندازه ای کوچک تر و توانایی اجرای تصاویر ۴K و دسته ای آپدیت شده و حذف آداپتور خارجی. هر چند که مایکروسافت ادعا می کند از نظر سخت افزار فرقی بین XBOX ONE و XBOX ONE S نیست. ولی شما بشنوید و باور نکنید! مطمئناً کسی که کمی در این زمینه ها تجربه داشته باشد می داند که افزودن امکان پخش تصاویر و بازی های ۴K به کنسولی که در اجرای Full HD محصولاتش هم بحث بود بدون ارتقای سخت افزاری امکان پذیر نیست.کنسول بازی

 

حال باید این کنسول را بگیرید یا نه؟ به نظر هشت بیت اگر قصد خرید ایکس باکس وان را دارید. بهتر است این کنسول را بخرید. چرا که جداً بهتر است. شایان ذکر است که این کنسول از اواسط شهریور ماه در دسترس است.

PS4 NEO

پس از معرفی XBOX ONE S و خبرهای اطراف آن و تعریف و تمجید هایی که از آن شد. سونی که پیش از این هیچ خبری راجع به زمان عرضه PS4 Neo نداده بود، حالا خبرهایی مبنی بر عرضه PS4 Neo در کریسمس ۲۰۱۷ به گوش می رسد. هرچند در مورد سخت افزار این مدل هم تنها برخی آمارها از پردازنده و … گفته شده است ولی به وضوح می توان حس کرد که این کنسول به مراتب قوی تر از نسخه حاضر PS4 است. در واقع سونی اینگونه به پیشرفت سریع و روز افزون سخت افزارهای کامپیوتر و تکنولوژی بازی ها پاسخ خواهد داد. پس خودتان باید بدانید که چه کنسولی از آب در خواهد آمد!کنسول بازی ps4

 

بیایید کمی این کنسول را با XBOX Scorpio رقیب سرسخت و کابوس PS4 Neo مقایسه کنیم:

Xbox Scorpio: ۸-core هنوز مشخص نیست

PS4 Neo: ۸-core, 2.1GHz

البته که همه می دانند که پردازنده نقشی تقریباً جانبی و تکمیل کننده در بازی را دارد و بهتر است به ادامه بخش ها مثل گرافیک و رم بپردازیم.

Xbox Scorpio: ۶ TFLOPS, 320GBGB/s, نمی دانیم چه ظرفیت و چه تکنولوژی ای

PS4 Neo: ۴.۱۴ TFLOPS, 218GB/s GDDR5 (طبق شایعات)

یکی از مواردی که می توان در قدرت این دو کنسول تصمیم گیری کرد، همین مورد است. همان طور که می بینید PS4 Neo ادامه راه PS4 را خواهد رفت ولی اسکورپیو دیوانه کننده است و مشخصاتش در این زمینه شبیه به مدل تازه معرفی شده GTX 1080 است که از حافظه GDDR5X بهره می برد.  بهتر است سونی فکری در این مورد بکند!

حال باید منتظر بمانید و این کنسول را بخرید؟ به نظر هشت بیت کاملاً به شما بستگی دارد. اگر عاشق سونی هستید و به VR هم علاقه دارید بهتر است صبر کنید. اگر نه PS4 معمولی را بخرید!

XBOX SCORPIO

قوی ترین کنسولی که ساخته خواهد شد! این حرف ما نیست، حرف مایکروسافت است. شایعات هم همین را می گویند. مشخصات فوق العاده اند. خود مایکروسافت هم بر این عقیده است که این کنسول برای بازی گران حرفه ای است و قیمت بالاتری هم خواهد داشت.

حال باید این کنسول را بخرید؟ به نظر هشت بیت، این کنسول فوق العاده است و بازی گران واقعی باید به دنبال این کنسول بروند. اگر بازی گر حرفه ای نیستید. چرا خرج اضافه؟کنسول بازی

 

PC

خیلی ها مثل خود من اعتقاد ویژه و ارادت خاصی به کامپیوترهای رومیزی دارند. البته که باید بگویم حق هم داریم! هنوز هم کامپیوترهای رومیزی برای بازی گران حرفه ای حرف اول را می زند. البته بازی گرانی که توان خرج حداقل ۳ تا ۴ میلیون تومان را برای کیس خود دارند. سری جدید پردازنده ها و گرافیک و رم و البته SSD، دنیای کامپیوترهای رومیزی را مهیج تر از پیش کرده است! هرچند که از سویی دیگر دنیای کرک بازی ها روزگار سختی را می گذراند و بسیاری از بازی ها در ۲ سال اخیر کرک نشده اند.کنسول بازی

 

حال باید PC بخرید؟ همانطور که دیده اید هشت بیت عاشق کامپیوتر است و این را به هر نحوی نشان داده است. ولی جداً اگر فقط برای بازی می خواهید و نمی خواهید بیشتر از ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان خرج کنید کنسول ها ( هر کنسولی!) بهتر هستند.