اشتراک گذاری

هنگامی که قصد خرید ویدئو پروژکتور دارید با اصطلاحات مختلفی مانند روشنایی (brightness) ، رزولوشن (resolution) ، کنتراست (contrast) و … مواجه می شوید که آشنایی با هرکدام می تواند به شما در انتخاب یک ویدئو پروژکتور مناسب کمک کند.
اما یکی از اصطلاحاتی که کمتر مطرح می شود long throw ، short throw و یا ultra short throw بودن ویدئو پروژکتور است.
کلمه throw در لغت به معنای پرتاپ کردن است، اما در اینجا به این معناست که پروژکتور از چه فاصله ای نسبت به پرده نمایش می تواند تصویر با اندازه دلخواه را ایجاد کند.

ویدئو پروژکتور

مقایسه ویدئو پروژکتور های معمولی با شورت ترو و اولترا شورت ترو

ویدئو پروژکتور های long throw در حقیقت ویدئو پروژکتور های معمول بازار هستند. همانطور که در تصویر بالا می بینید برای ایجاد یک تصویر ۸۰ اینچی یک ویدئو پروژکتور معمولی باید حدود ۲٫۵ متر از پرده نمایش فاصله داشته باشد. (البته لازم به توضیح است که این اندازه با توجه به مدل ها و برند های مختلف متفاوت است.)
مطلب مفید: محاسبه فاصله ویدئو پروژکتور از پرده نمایش
و اما ویدئو پروکتور های short throw که موضوع اصلی بحث ما هستند; این ویدئو پروژکتورها برای ایجاد تصویر دلخواه، احتیاج به فاصله زیاد نسبت پرده نمایش ندارند. به عنوان نمونه در مثال بالا برای ایجاد همان ۸۰ اینچ تصویر فاصله حدود ۹۰ سانتی متر از پرده نمایش کفایت می کند.
ویدئو پروژکتور های short throw نسبت به ویدئو پروژکتور های long throw با همان مشخصات حدود ۷۰ درصد گران تر هستند. پس باید مواقعی از آن استفاده کرد که واقعا احتیاج باشد و ارزش این اضافه هزینه را داشته باشد.
ویدئو پروژکتور های شورت ترو معمولا در محیط هایی که محدودیت فضا دارند و یا در کلاس های درس کاربرد بیشتری دارد. در کلاس های درسی که از پروژکتور های معمولی استفاده میکنند، در هنگام تدریس سایه مدرس بر روی تصویر می افتد و خصوصا اگر از برد هوشمند استفاده کنند ممکن است کار با آن را مقداری مشکل کند، اما ویدئو پروژکتور های شورت ترو تا حدود زیادی این مشکل را حل کرده اند.
طیف دیگر پروژکتور ها که احتمال ایجاد سایه بر روی تصویر را به صفر می رساند ویدئو پروژکتور های ultra short throw هستند. لنز به کار رفته در این پروژکتور ها به گونه است که برای ایجاد تصویر دلخواه احتیاج به فاصله بسیار کمی نسبت به پرده نمایش دارند. در مثال بالا برای ایجاد همان ۸۰ اینچ تصویر ۵۲ سانتی متر فاصله نسبت به پرده نمایش کفایت می کند.